Hľadám človeka

Autor: Simeon Jurtinus | 5.1.2008 o 20:00 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1176x

Nie, nejde o prvé dve slová inzerátu s cieľom zoznámiť sa s niekým v zoznamke. Nehľadám ani nikoho, kto by vymenil 3-izbový byt za 2 garsoniéry či predal nárazník na Fabiu. Odznieva čas Vianoc, keď sme si všetci aspoň formálne bližší a nastávajú opäť mesiace, keď sa spolupatričnosť vytratí či v lepšom prípade ochabne. A ja to nechcem brať na vedomie a rozhodol som sa hľadať Vás.

 http://blog.lib.umn.edu/ukura006/architecture/lots%20of%20people
V jednom mojom obľúbenom filme prichádza hlavný hrdina, britský lord na samotu kdesi v Amerike, ktorú zdedil po otcovi. Nebohý otec sa vzdal šľachtického prepychu a pretvárky a odišiel do lona panenskej prírody. Kočiš, ktorý lorda vezie sa čuduje, kto môže žiť v takejto pustine. „Novodobý Diogenes*, muž ktorý hľadá človeka“, vraví lord /Diogenes zo Sinopy - filozof - (400 – 323 p. n.l.) - traduje sa o ňom historka, ako za bieleho dňa chodil po Aténach s lampášom v ruke a zvedavcom odpovedal že „hľadá človeka“/. „Nejaký šerif však ?“, pýta sa kočiš. „Nie tak úplne..“, s úsmevom na tvári odpovedá lord. „Chytá ľudí za odmenu ?“ skúša druhý pokus kočiš. Lord vidiac, že to bude na dlhú a pravdepodobne bezúčelnú debatu, radšej mení tému. Prichádzam sem na blog hľadať Vás a prostredníctvom Vás spoznať a nájsť i samého seba. Po celý rok. Nielen v časoch sviatočných. S túžbou už sa viac neuzatvárať do seba. Hľadám Vás, ktorí budú s mojimi názormi súhlasiť, ktorých v niečom inšpirujem, poteším, hľadám komunikáciu s Vami. A hľadám i nových, zatiaľ mne neznámych, ktorí budú inšpirovať a tešiť mňa. Rád prijímam a počúvam, moje meno pochádza z hebrejského -sh´ma- (počúvať, vypočuť). A hľadám i tých, ktorí so mnou súhlasiť nebudú a ich reakcie ma nepotešia. Aj kontroverzná komunikácia nás posunie vpred a moje príspevky sa konfrontačným témam nebudú vyhýbať. V čase vrcholiacej roztržky medzi slovenskými a maďarskými politikmi (schválne nepíšem o Slovákoch a Maďaroch, ale o politikoch) som šiel pracovne do Budapešti. S miernymi obavami ako ma príjmu a čo si vypočujem. A našiel som milých ľudí, ktorým sú ich rodáci pochodujúci v čiernych čižmách po Budínskom hrade s mapami starého Uhorska ukradnutí. Ako sú mne ukradnutí šovinisti, ktorí si pletú národovectvo a lásku k vlasti s nenávistným šovinizmom. Na vyhliadkovej plavbe po Dunaji som našiel človeka s veľkým Č a nie jedného. Sympatie a vzájomná úcta spôsobili, že bariéry, ktoré si pre rozdielne rodné jazyky medzi sebou staviame, padli do dunajskej vody bez nádeje na vynorenie. Prijal som preto túto formu hľadania Vás, ľudí. A ako priestor pre predstavenie sa, pre sebaprezentáciu. Skrz ňu budete môcť nájsť aj Vy mňa. Teším sa na takéto reflexie a prajem Vám krásny nový rok.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Je z trinástich detí a nikto mu neveril. Dnes láme rekordy

Hovoria o ňom ako o novom Matejovi Tóthovi. Sedemnásťročný Daniel Kováč však musel dokázať, že nie je feťák a so športom to myslí vážne.

ŠPORT

Vlhová spravila chybu, v obrovskom slalome o pódium nebojovala

Víťazkou obrovského slalomu sa stala Nemka Viktoria Rebensburgová.

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky.


Už ste čítali?